Pohoří Cordillera Blanca

Pohoří Cordillera Blanca

Huaraz

Huaraz je rušné horské město, které leží ve třech tisících metrech nad mořem. Jedná se o rušnou dopravní křižovatku, kterou musíte projít cestou do pohoří Cordillera Blanca. Najdete zde množství autobusových společností, hostelů i jídelen všech cenových kategorií. Cesta z Huarazu do Limy trvá asi 8 hodin  a stojí okolo 50 S. Z Huarazu vyráží několikrát denně autobus i do přímořské Casmy, cesta sem trvá 6 hodin.

Yungay

Yungay je zvláštní městečko, jež bylo znovu vybudováno po katastrofě, která jej postihla v roce 1970, kdy bylo původní město kompletně zničeno sněhovo-kamenitou lavinou po zemětřesení z hory Huascarán. Během tohoto neštěstí zemřeli i všichni členové československé horolezecké expedice Peru 1970. Nešťastnou událost připomíná místo, nazývané Hřbitov, které leží v místě bývalé vesnice. K vidění jsou zbytky několika, domů, torzo autobusu, či pahýly palem. Nad tímto smutným místem byla vybudována socha Ježíše.

Pokud se rozhodnete v Yungay ubytovat, doporučujeme vám rozhodně hostal Gledel, který patří velmi vstřícné seňoře Rossule. Nabídne vám čisté pokoje a horlivě vás přivítá s úsměvem na tváři. Platí se zde 25 S na osobu za noc. Nedaleko od hostelu je pestrobarevné tržiště se širokým sortimentem a množstvím jídelen.

Trek Santa Cruz

Trek Santa Cruz patří k nejvyhlášenějším trekům v Peru. Vede známým národním parkem Huascarán úzkou soutěskou, která je lemována zasněženými několikatisícovými vrcholky. Trasa je dlouhá 50 km a běžně ji můžete ujít za 4 dny. Vzhledem k nadmořské výšce je důležitá aklimatizace. Nejvyšší bod totiž leží ve výšce 4750 m n. m. Hodit se budou i kvalitní trekové boty

Na začátek Treku se dostanete dodávkou z Carazu, kde si můžete dokoupit vše potřebné včetně vařiče, batohy a bomby. Trek začíná poblíž vesnice Cashapampa, kde se platí i vstup do národního parku (65 S.). Odtud vás čeká jen a jen stoupání do sedla. My jsme kvůli nepřízni počasí vystoupali jen k jezerům ve výšce kolem 4000 m n. m. Nejideálnější dobou k návštěvě jsou totiž měsíce od května do září. Všude po cestě narazíte na mnoho stékajících z ledovců, které vám poslouží jako zdroj pitné vody.

Mnoho vybavení si můžete přivést už z České republiky, nakupujte například ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *