Lima a pobřeží

Měna 1 Sol = 7,5 – 8 CZK (záleží na momentálním postavení koruny)
Ceny za ubytování jsou uváděny za dvojlůžkový pokoj, ceny za dopravu na osobu.

Lima, hlavní město Peru, leží v poušti na pobřeží Tichého oceánu. V současnosti má město
9 miliónů obyvatel a je místem obrovských sociálních rozdílů. Vedle nejmodernějších mrakodrapů jsou v Limě rozsáhlé slumy, ve kterých žije většina obyvatel. Velmi hodnotné je historické centrum, které bylo vybudováno v době španělské koloniální nadvlády.

Cesta z letiště a na letiště

V Limě je jen jedno mezinárodní letiště, které je moderní a splňuje veškeré standardy. Komplikací, na kterou narazíte je to, že bankomat na letišti vydává maximálně jen 400 S a požaduje poplatek za transakci ve výši 12 S, stejně jako většina jiných bankomatů v zemi. Výjimkou jsou bankomaty BCP, které nabízejí výběr 700 S bez poplatku, ty ale na letišti nenaleznete.

Z letiště do centra můžete jet několika způsoby. Tím nejjednodušším je vzít si taxi přímo na letišti. U východu je velké množství taxikářů, kteří vás budou lákat do svého vozu. Tato alternativa je ale tou nejdražší a cesta do centra vás vyjde asi na 50 S (zajímavé je, že za cestu z centra na letiště zaplatíte okolo 25 S). Přímo z letiště jede i collectivo, což je nejčastější dopravní prostředek v Peru. Jedná se o dodávku, která jezdí po určité trase a nabírá množství lidí.

Nejlépe uděláte, pokud vyrazíte z letiště na hlavní silnici a stopnete si colectivo zde. Komfort je sice nižší, ale za cestu do města dáte asi 6 S na osobu. V centru potom můžete využít taxi, které při běžném popojíždění vyjde asi na 5 S.

Ubytování v Limě

V Limě můžeme doporučit Hostal Espaňa, který leží nedaleko hlavního náměstí a prezidentského paláce v historickém centru. Jedná se o krásný koloniální hotel, s dřevěným vybavením a křišťálovými lustry. Báječná je terasa, na které se promenáduje páv, a potulují se tu velké želvy. Hostal nabízí skvělé snídaně s čerstvými džusy. Pokoj zde seženete za 50 S bez koupelny a za 60 S s koupelnou. Více informací na http://www.hotelespanaperu.com/.

Cestování z Limy

Vzdálenosti v Peru jsou obrovské. Při cestách za poznáním Peru můžete využít dva způsoby cestování. Tím nejrychlejším je využití jedné z mnoha vnitrostátních leteckých linek, jejichž ceny se blíží cenám evropským. Například let z Cuzca do Limy od společnosti Peruvian Airlines, který jsme využili, stál 126 USD.

Běžnějším způsobem cestování je ale jízda autobusem. V Peru existuje nepřeberné množství autobusových společností, které nabízejí autobusy různé kvality. Komplikací v Limě je to, že v centru neexistuje žádný centrální terminál a každá společnost vypravuje autobusy ze svých terminálů, které jsou rozesety po celém městě. My jsme si pro cestu z Limy do Icy, kam jsme směřovali, vybrali nejznámější a nejdražší společnost Cruz del Sur, která nabízí moderní pohodlné autobusy, občerstvení na palubě a vysoké bezpečnostní standarty. Lepší společnosti nabízejí tzv. bus cama, jejichž sedačky jsou velmi pohodlné a lze je sklopit do téměř vertikální polohy. Cesta z Limy do Icy nás vyšla na 36 S.

Ica a okolní poušť

Ica je klasické prašné pouštní město obklopené vysokými dunami. Samotné město toho kromě velkého množství jídel a hostalů moc nenabízí. Pokoj s koupelnou zde lze sehnat za 40 S.

Mnohem více toho nabízí nedaleká oáza Huacachina. Po několika minutách jízdy taxíkem
(7 S) nebo tříkolkou se před vámi mezi dunami vynoří oáza s palmami, jezerem a několika domy. Toto místo je vyhlášené tzv. sandboardingem. Místní vám půjčí prkno (5 S), ulomí kus svíčky na navoskování a můžete vyrazit sjíždět duny. Pro líné jsou tu připraveny i pouštní buginy, které je vyvezou na vrcholek duny. Návštěva této oázy je jedinečný zážitek, který si rozhodně nesmíte nechat ujít.

NR Paracas a Islas Ballestas

Národní rezervace Paracas je vyhlášená koloniemi lvounů a tučňáků. Leží asi hodinu cesty severně od Icy. Dostanete se sem autobusem, který jede z Icy do Limy a zastavuje u odbočky do města Pisco. Z této křižovatky si vezmete collectivo do Pisca. Pisco je jednotvárné neatraktivní město, které bylo před několika lety zcela srovnáno se zemí zemětřesením. Z Pisca jezdí pravidelně collectivo do Paracasu (cesta trvá asi 45 minut).

V Paracasu je velké množství agentur, které nabízejí plavbu lodí (40 S na osobu). Pokud nespěcháte, poptejte se ve více kancelářích na cenu a dejte také na dobrý dojem. Při čekání na plavbu se obrňte trpělivostí, zejména o víkendech, kdy je zde velké množství domácích turistů. Čekání na pláži vám zabere klidně i dvě hodiny. Rovněž zde musíte zaplatit poplatek přístavní správě za odjezd z přístavu (2 S) a strážcům parku za vstup do rezervace (5 S) i přes to, že jste již v kanceláři platili výlet lodí. Cestou k ostrovům, na nichž sídlí kolonie lvounů
a tučňáků, nemůžete minout záhadný starobylý obrazec. Po hodině cesty se dostanete mezi malé skalnaté ostrovy, kde budete moci pozorovat velké množství zvířat z bezprostřední vzdálenosti.

Tortugas

Tortugas je malé plážové středisko v zálivu šest hodin severně od Limy. Záliv nabízí vyhřátou vodu a oblázkové pláže. V moři už je potom jemný písek. K dispozici je několik hostalů, kde se ceny pohybují ve velkém rozmezí – vícekrát nám byl nabízen hostal za 80 S na noc. My jsme vyzkoušeli Hostal Gabriel. Jedná se o rodinný podnik s výhledem na moře. Pokoj s koupelnou zde stojí 40 S. Každý večer je u pláže k dispozici stánek se smaženými dobrotami. Specialitou jsou plněné brambory („papa rellena“) za 2 S, které musíte ochutnat!

by Lukáš Klučka a Lenka Láchová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *