Jezero Titicaca

Jezero Titicaca

Jezero Titicaca je nejvýše položeným splavným jezerem na světě, jeho nadmořská výška je 3821 m a díky své rozloze a dokonale azurové vodě byste si jej spletli s mořem. V takové výšce byste ale takové scenérie vůbec nečekali. Atmosféra v okolí, ale i na jezeře samotném, je skutečně čarovná a ve spojení s ostrým vysokohorským sluncem vám zůstane hluboko ve vzpomínkách.

Puno

Puno je špinavé město na břehu jezera nabízející zázemí pro cesty po jezeře. Ve městě samotném není moc co k vidění. Nejdůležitějšími místy jsou přístav a autobusové nádraží, které je nedaleko. Pokud budete mít chvilku, můžete se zastavit na trh, který je po cestě. Vedle tradičního trhu je zde i turistický trh s rukodělnými výrobky.

Přístav je přehledný a je z něj vypravováno několik plavebních linek, jejichž cena je standardizovaná a je uvedena na informační tabuli.

Příležitostí k ubytování v Punu je sice dostatek, pokud sem ale přijedete nad ránem, tak většina recepčních nebude ochotná vám ani otevřít. Zajímavostí je určitě hostal, který je umístněn přímo v budově nádraží, kde se vyspíte za 45 S v pokoji s koupelnou (s teplou vodou, což je pro hotely nejnižší kategorie spíše výjimka). Pokud vám nevadí hluk, a hlavně pokud brzy ráno chcete vyrazit na cestu, je to ta pravá volba pro vás.

Plovoucí ostrovy

Islas Uros, nejznámější atrakce na jezeře Titicaca, se nachází necelou hodinu plavby lodí z Puna. Nemusíte si kupovat hromadný zájezd od místních cestovních kanceláří, stačí, když přijdete do přístavu a koupíte si jízdenku – loď odjíždí velmi často. Doplujete na jeden z ostrovů postavených z rákosu a ukotvený na dně ostrova – odtud název plovoucí ostrovy. Vrstvy rákosu musí být neustále přidávány, protože spodní vrstva rákosu odehnívá. Postup stavby vlastního ostrova i způsob života na něm vám ukáže rodina, která daný ostrov obývá.
Vidět něco takového na vlastní oči určitě stojí za to, jen jsme byli trochu zklamáni způsobem, jakým se rodina prezentuje – neustále opakovali, jak těžký mají život a jak jsou bez peněz, děti při výkladu žebrají, celkově to na nás působilo velmi negativně. Nakonec jsme se dozvěděli, že tito lidé na ostrovech už ani nežijí, pouze zde pracují jako „atrakce“ pro turisty. Nenechte se ovšem tímto přístupem odradit a ostrovy určitě navštivte!

Ostrov Taquille

Jedná se o ostrov vzdálený 3 hodiny cesty lodí z Puna. Cestou na ostrov se zastavíte na plovoucích ostrovech (tuto informaci si raději ověřte při nákupu jízdenky). Během cesty se můžete kochat krásnými scenériemi a možná se vám podaří spatřit i „vznášející se“ ostrovy díky optickému klamu známému jako Fata Morgana. Při cestě lodí si opět dávejte pozor na ostré sluníčko.

Ostrov samotný není příliš velký, a vzhledem byste jej zařadili spíše do středomoří. Žije zde zcela uzavřená komunita domorodých obyvatel, jež nosí tradiční oděv, jehož nejvýraznějším prvkem je mužská čepice, která odráží nositelovo společenské postavení. Další zajímavostí je to, že byl ostrov elektrifikován až v 90. letech. Na jeho vrcholu stojí jedny z mnoha peruánských inckých rozvalin.

Z přístavu musíte vystoupat po strmé stezce, po které vystoupáte na hlavní náměstí a zde se můžete občerstvit v komunitní restauraci. Součástí jednodenního výletu je poté cca dvouhodinový prostor na vlastní průzkum jezera a odjíždí se z přístavu na druhé straně jezera (asi 20 min chůze). My jsme se rozhodli na ostrově přespat a byl to opravdu zážitek – několik místních obyvatel si zřídilo ve vlastním domě tzv. hospedaje – pokoj pro turisty. Nejen že se zde vyspíte za 15 S, ale také budete mít tu příležitost povečeřet či posnídat se svými hostiteli. Budete tak mít více času na vlastní průzkum jezera i na poznávání místní komunity – velmi doporučujeme!

Za povídání díky Lukáš Klučkovi a Lence Láchové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *