Cuzco a Machu Picchu

Cuzco a Machu Picchu

Cuzco

Cuzco je jedním z nejznámějších měst Peru – je výchozím místem pro výpravu na Machu Picchu. Město samotné je velmi pěkné, najdete zde velké množství koloniálních budov a kostelů. Hlavní náměstí s podloubím je jedním z nejfotografovanějších na světě. Za návštěvu určitě stojí místní trh, kde se dá sehnat opravdu cokoli, a který pokračuje i v několika okolních ulicích. Ubytování doporučujeme v hostalu Rey Carlos, který se nachází v ulici Granada nedaleko hlavního náměstí. Za cenu 50 S na noc (ovšem mimo sezónu, v sezóně 70 S) budete ubytováni v krásném koloniálním hotelu s teplou vodou a wifi. Pan majitel je velmi příjemný a pomůže vám zařídit téměř cokoli.
Z Cuzca se nejčastěji cestuje do Limy, ovšem cesta autobusem trvá cca 22 h. My jsme tuto možnost zavrhli, protože z cestování autobusem už jsme byli unavení (průměrný přesun z místa na místo v Peru je cca 8 h cesty). Koupili jsme si tedy letenku od společnosti Peruvian Airlines a za hodinu a půl byli v Limě Letenka vyjde na cca 100 USD (cesta autobusem na cca 70 USD).

Cesta k Machu Pichu

Do Aquas Calientes, výchozí vesnice na Machu Picchu, se dá jet vlakem přímo z Cuzca. Počítejte ale s tím, že nejlepší vlak vyjíždí v 7 h ráno a na MP budete okolo 11 h. Nestihnete tedy tolik oblíbený východ slunce nad MP a v tuto dobu už zde bývá mnoho lidí. Zpátky se opět můžete vypravit jedním z odpoledních vlaků do Cuzca, výlet na MP vám tedy zabere jeden den. Toto je nejvyužívanější, ale také nejdražší způsob cesty.
Další možností je jet collectivem do vesnice Ollantaytambo (10 S) a odtud jet vlakem do Aquas Calientes. Ještě před pár lety byla tato možnost o mnoho levnější, teď už ale nejspíš manageři Perurail tuto „vychytávku“ odhalili, takže cesta odtud do Aquas Calientes byla asi jen o 10 USD levnější. I tak ale návštěva Ollantaytamba stojí za to, je to krásná vesnice v údolí s vlastními inckými rozvalinami.
Jedno upozornění na závěr – vlak do Aquas Calientes lze označit za (pro nás) nejdražší vlak na světě – nejlevnější zpáteční jízdenka z Cuzca do AC stojí 120 USD!

Aquas Calientes

Vesnice, která leží přímo pod rozvalinami Machu Picchu, ze své polohy velmi těží. Najdete zde ubytování od prostých ubytoven po pětihvězdičkové hotely. Vesnice je velmi komerční, vše je zde podřízeno hlavně turistům. Zajímavostí je handcraft market u vlakového nádraží a řeka Urumbaba, protékající centrem vesnice.
Pokud chcete být na MP při východu slunce, musíte se zde ubytovat – např. v hostalu Angie (mimo sezónu za úžasných 40 S). Nocleh v Aquas Calientes velmi doporučujeme, protože východ slunce nad MP je nezapomenutelným zážitkem.

Machu Picchu

Lístky na MP si musíte koupit předem v kanceláři v Aquas Calientes – u vstupu do areálu už lístky nekoupíte! Studenti zde mají s platnou ISIC kartou slevu 50%, plná cena vstupenky je 124 S. Nahoru na MP můžete jít pěšky (cca 5 km džunglí stále do kopce), nebo jet autobusem – cena jednosměrné jízdenky je 9,5 USD. Pokud chcete stihnout východ slunce nad MP, jeďte jedním z prvních autobusů – první jede v 5:30.
V samotném areálu lze strávit celý den, rozvaliny jsou opravdu rozlehlé. Lze také vylézt na horu Wayna Picchu, která se tyčí nad rozvalinami (za poplatek), nebo jít na procházku k inckému padacímu mostu (zdarma).
Zpět do Aquas Calientes lze jet opět autobusem (9,5 USD) nebo jít pěšky džunglí – z kopce je chůze o moc příjemnější .

Za informace díky Lence Láchové a Lukáši Klučkovi 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *