Arequipa a kaňon Colca

Arequipa

Arequipa je pulzující koloniální město schované pod mohutnou sopkou El Misti, která nad ním ční jako strážce. Sopka ale představuje pro město spíše hrozbu než cokoliv jiného. Město díky ní bylo během krátké historie srovnáno se zemí. Z toho také vychází místní architektura, kdy většina domů má maximálně dvě nadzemní patra.
I přes nespočet zemětřesení, které Arequipu zasáhly, stojí v městkém centru stále velké množství krásných historických budov. Spletité uličky a kamenné chodníky vás téměř pohltí.
Co se dopravy týče, tak se ve městě nachází centrální autobusové nádraží, odkud jezdí množství spojů do Limy, Puna, Cuzca a Kaňonu Colca. Nádraží je rozděleno na dvě části. Ta jedna je honosnější a sídlí v ní lepší společnosti vypravující spoje do větších měst. V tom druhém najdete společnosti levnější. Právě zde si ale můžete vybrat autobus pro cestu do kaňonu. Autobus do Cabanaconde z Arequipy stojí 17 S a do Puna u jezera Titicata 20 S. Na nádraží je také několik výborných malých restaurací, kde si můžete dát snídani, oběd i večeři (jídlo se skládá vždy z polévky, hlavního chodu i nápoje – i v případě snídaně) přibližně za 4 S.
V Arequipě doporučujeme chvíli zůstat z důvodu aklimatizace – výšková nemoc je velice nepříjemná a hned po cestě do kaňonu Colca autobus překonává horský průsmyk ve výšce okolo 4 500 m. Jak jsme se sami přesvědčili, nejúčinnější lék na výškovou nemoc je čaj z lístků koky, který ve většině restaurací seženete maximálně za 2 S.
Místo k ubytování můžeme doporučit krásný koloniální hotel El caminate clas se střešní terasou blízko hlavního náměstí, kde vás nocleh vyjde na 45 S. Ve městě je také krásný velký trh, kde lze koupit zboží všeho druhu. Rozhodně stojí za návštěvu!

Kaňon Colca

Cesta do kaňonu Colca, druhého nejhlubšího na světě, je poněkud zdlouhavá – autobusem pojedete 6 hodin. Doporučujeme koupit si lístek přímo do města Cabanaconde, které je výchozím bodem do kaňonu (dá se také jet autobusem do města Chivay a zde přesednout na autobus do Cabanaconde, tato varianta je ale poněkud zdlouhavá). Samotné město Chivay ale stojí za návštěvu, my jsme ho navštívili při zpáteční cestě do Arequipy.

V Cabanaconde rozhodně doporučujeme ubytovat se v hostalu El Pastor, kde cena na noc za dvojlůžkový pokoj byla pouze 10 S (nejspíš to bylo způsobeno tím, že jsme Peru navštívili mimo hlavní sezónu)! Hostal se nachází přímo na náměstí a majitel je velmi příjemný, rád vám poradí s výletem do kaňonu.
Jak již bylo řečeno, Cabanaconde je výchozím místem na dno kaňonu, kam se dá podniknout jednodenní nebo i vícedenní pěší výlet s noclehem v tzv. oáze Sangalle. Jedinou nepříjemnou ká věcí je poněkud vysoké vstupné do oblasti kaňonu – 70 S. Výlet do oázy je nádherný, ale velmi náročný – nepřeceňte své síly! Stezka kaňonem je úzká a vede střídavě nahoru a dolu, což v kombinaci s ostrým sluníčkem není nic příjemného. My se rozhodli pro dvoudenní výlet, kdy první den nás čekal sestup na dno kaňonu k řece, poté výstup do cca čtvrtiny protější stěny kaňonu a následný sestup do oázy (6 h). Ta ale po náročné chůzi vypadá jako opravdový ráj, kde se můžete osvěžit v bazénu a nocovat budete v bambusových chatrčích (to vše za 15 S na osobu). Jediný krásný dojem kazí fakt, že ráno budete muset celou stěnu kaňonu vystoupat nahoru zpět do Cabanaconde. Místní tvrdí, že výstup zabere 3 hodiny, počítejte ale s delší dobou.

Cruz del Condor

Tato vyhlídka je známá hlavně pozorováním kondorů, a to jak se vznáší ve vzdušných vírech v kaňonu. Doporučujeme jet z Cabanaconde autobusem, který vám na požádání u vyhlídky zastaví (2 S) a zpět jít pěšky – tato 15 km procházka zahrnuje krásné výhledy na sněhové vrcholky, tyčící se nad kaňonem.

Přečtěte si i první část cestopisu Peru.

za recenzi díky Lenka Láchová a Lukáš Klučka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *