Muzeum teroru

Recenze Muzeum teroru Budapešť

Muzeum teroru Budapešť

Muzeum teroru Budapešť

Adresa: 1062 Budapest, Andrássy út 60.(Andrášiho třída, Budapešť)
GPS: 47.506899, 19.065168
Webové stránky (maďarsky, německy): www.terrorhaza.hu
Rozhlédněte se u muzea: Street View
Celkové hodnocení: 10 z 10

Popis:
Věhlasné muzeum v Budapešti, které odkazuje na doby, kdy se zde nežilo nejlépe. Jedná se vlastně o dům, kde nejprve sídlila Strana šípových křížů (fašistická strana Maďarska) a poté zde fungovala ÁHV (tajná policie Maďarské lidové republiky – obdoba našeho STB). A tak zde probíhaly ty nejhrůznější výslechy a lidí byli často utrápeni k smrti. Dnes třípatrová budova je napěchována audiovizuální technikou, která promítá a pouští na návštěvníky ze všech stran filmy, hudbu, mluvené slovo i ruchy. Něco málo se zde najde i exponátů z dané doby. Asi nejhrůznějším zážitkem je návštěva podzemních místností, kde skutečně mrazí.

Přístupnost:
Samozřejmě musíte do Budapešti. Poté na Andrášiho třídu a nemůžete minout. My jsme auto nechali tady v krytých garážích a vydali jsme se metrem k lázním, potažmo Zoo a Náměstí hrdinů. Za cca 4 hodiny jsme zaplatili 1540,- HUF – tedy zhruba 200,- Kč, což rozhodně není moc…

Cena:
S cenami je to veselé. Dospělí totiž zaplatí 2000,- HUF pokud ale patříte do zemí Evropského hospodářského prostoru a je Vám mezi 6a 26 nebo 62 až 70 lety, dostanete vstupné jen za 1000,- HUF. My jsme nakonec za dva dospělé a dvě děti zaplatili 5000,- HUF, tedy zhruba 650,- Kč.

Celkový dojem:
Muzeum v nás vzbudilo rozporuplné reakce. Hned v první místnosti na Vás koukne tank,
který (bůh ví proč) stojí v louži vody. To je impozantní vstup, ale to je tak všechno. Celé muzeum je protkáno obrazy a zvuky, až z toho přechází zrak. Nenajdete tady ale mnoho artefaktů z té doby. Narazíte ale na automobil, který (opět netuše proč) někdo ukryl za poloprůhledný závoj a v němž se občas rozsvítí světlo. Absence jiného jazyka než maďarského a anglického také není úplně „THE BEST“. Na muzeu je vidět, že do něj někdo „nasypal“ miliony korun a vzniklo tak něco, je sice neskutečně moderní, ale dost povrchní. Navíc, jak se můžete dočíst na internetu, ne všichni Maďaři jsou s muzeem spokojeni. Někteří totiž vytýkají právě povrchnost a také úmyslné vynechání některých období dějin Maďarska.

Tak či tak, určitě stojí za návštěvu. Pro lepší pochopení pak doporučíme alespoň trošku pročíst maďarskou historii.

Poslední aktualizace: 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *