Maremma

Národní park Maremma

Národní park Maremma

Národní park Maremma

Adresa: Marina di Alberese, Alberese, Itálie
Mapa: infocentrum Alberese: 42°40’08.8″N 11°06’14.1″E
Mapa: vjezd do parku: 42°40’47.1″N 11°04’28.4″E
Mapa: Marina di Alberese: 42°38’57.0″N 11°02’07.9″E
Webové stránky: www.parco-maremma.it (italsky a anglicky)
Celkové hodnocení: 10 z 10

Popis:
Maremma je pro mnohé Italy tak silný pojem, že o ní dokonce složili i písně. My suchozemci můžeme tento kus země (pás zhruba 20 kilometrů pobřeží a několik kilometrů do vnitrozemí) také navštívit a podívat se na malý „opuštěný ostrov“. Ale postupně. Maremma je národní přírodní park. Pláže jsou zde bez větších zásahů civilizace ponechány svému osudu. Pokud sem tedy přijedete, nečekejte ani plážová lehátka, ani sprchy, ba ani bary a diskotéky. Je tu jen příroda, Vy a pár lidí. Tedy, na začátku pláže (ve směru do příjezdového místa) je lidí dost, čím dál ale půjdete, tím méně lidí najdete.

Park sice nabízí možnost procházek s průvodci a jízdu na lodičkách po řece, my jsme dali přednost poznání panensky nenarušených pláží. Na nich se povaluje to, co moře vyvrhlo. Mušličky, mnoho dřeva, občas i nějaká ta rybářská síť. Nikde žádné vlnolamy, nikde půjčovna lodiček. Prostě jen moře a písečné duny na plážích. Mezi nimi jakési přístřešky, které si vybudovali návštěvníci, jako ochranu proti větru a slunci. Ostatně, pokud si najdete nějaká volný přístřešek, je Váš. Nebo si můžete nějaký sami postavit. Zkuste, jaké to je postavit si přístřešek bez vrutů, hřebíků a jiných výdobytků doby. Nebo si prostě položte deku na písek a užívejte.

Pokud patříte mezi milovníky koupání bez plavek, tady si určitě své místo najdete. Část pobřeží je totiž obsazena naturisty. Stačí se od parkoviště vydat vlevo a jít, až najdete naháče. A jste tam 🙂 Pokud byste šli dále, došli byste až do zátoky Cala di Forno. Tady je to pro romantiky jako dělané 🙂

Atrakce a služby:
Hlavní atrakcí je příroda. Ta je kouzelnicí, která to vše má na svědomí. Moře, písek přecházející na keře a stromy. Pokud najdete odlehlé místo, kde nebudou žádní lidé, budete si připadat, jako na opuštěném ostrově. Mezi atrakce parku pak patří i procházky (treky) po parku, vyjížďky lodičkou nebo koňský povozem. To už záleží na každém, jaký způsob poznání si vyberou.

Přístupnost:
Pokud chcete do národního parku, musíte se nejprve vydat do městečka Alberese. To najdete zhruba v polovině cesty mezi Pisou a Římem. Příjezdem do Alberese ale teprve začíná to správné dobrodružství. Musíte najít informační kancelář (mimochodem, je to TADY) Tam se můžete poptat, jestli se dá jet až do Mariny di Alberese. V polovině cesty je totiž závora a na ní systém, který hlídá, aby se parkoviště u moře nepřeplnilo. Pokud Vám řeknou (mluví plynně anglicky), že je plno, můžete se tam vydat autobusem, který jezdí v sezóně každou chvilku, nebo na kole (je to 8 Km) Nám byl řečeno, že je obsazeno a že se tam autem nedostaneme. Zkusili jsme ale štěstí a vyšlo to. Dojeli jsme k bráně a před námi stálo 26 aut. Někteří to vzdali, jiní vzorně čekali. Zhruba za 20 minut jsme byli za závorou. Funguje to tak, že když jedno auto vyjede, může další auto vjet. Před závorou krátce zastavíte a ta se zvedne. Vjezd doareálu si můžete prohlédnout TADY. Neberete si žádný lísteček. Ale pozor, přesto se před výjezdem bude platit. Potom už v klídku jedete, až najdete konec cesty a s ním i parkoviště. Místečko si musíte najít. Určitě tam nějaké bude, Italové to mají dobře spočítané 🙂 K moři je to coby kamenem dohodil, je na Vás, jak s tím naložíte. Když pak pojedete zpátky, dojedete k té stejné závoře. Tam musíte zastavit a dojdete vpravo k automatům. Tam budete potřebovat SPZ svého vozu. Tu naklepete do automatu. Ten Vám ukáže fotku Vaší SPZ, pokud to bude skutečně ona, kliknete OK a systém Vám spočítá, kolik budete platit. My za cca 6 hodin jsme zaplatili 5 Euro.
Pokud byste ale chtěli na trek po parku, ptejte se hned v infocentru v Alberese. V parku samotném už nic nepořídíte.

Ceny:
Platí se za vjezd autem. Pokud se sem vydáte na kole, neplatíte. Zpoplatněny jsou jednotlivé treky, ceník najdete v odkazu nahoře.

Celkový dojem:
Moc zajímavý kus země. Pokud člověk zná třeba pláže v Chorvatsku, tady si bude připadat jako Alenka v říši divů. Trošičku nám to připomnělo pláže v Adě Bojaně v Černé Hoře. Tam i tady se nám moc líbilo. Nepatříme mezi ty, kteří jen tak leží u moře a tak bylo fajn mít možnost poznat trošku jiné koupání. Návštěvu všem doporučíme. Určitě si na pobyt nechte celý den, nebo alespoň většinu dne. Nejlepší je přijet po ránu, abyste nemusili čekat na vjezd. Případně je dobrý čas příjezdu okolo poledne, kdy se mnozí návštěvníci z Mariny di Alberese vracejí a je tak pravděpodobné, že proklouznete dovnitř. O tom, že je to opomíjený kus země pak svědčí to, že zde česky mluvící našince bude hledat marně… My se příště podíváme i do vnitrozemí, nebo k deltě řeky Ombrone, která se nedaleko vlévá do moře. A samozřejmě o tom budete informovat 🙂

Poslední aktualizace: 2014

Fotogalerie:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *