Versailles – zahrady

Versailles

Versailles zahrady

Versailles zahrady

Adresa:  Versailles, Francie
GPS: +48° 48′ 16.16″, +2° 7′ 19.95″
GPS parkoviště: +48° 48′ 11.05″, +2° 7′ 27.51″
Rozhlédněte se: Street View
Webové stránky: www.chateauversailles.fr
Stanice RER: Versailles – Château – Rive-Gauche

Celkové hodnocení: 8 z 10

Popis:
Zahrady jsou podstatně větší, než si většina z nás dokáže představit. Jedná se o monumentální dílo, které je dost známé. Tomu také odpovídá počet návštěvníků, které zde potkáte. Výjimkou nejsou fronty na vstup. Součástí zahrad je i několik fontán a velké množství soch a různých romantických zákoutí. Na své si přijdou i milovníci zahradní architektury. Množství tvarů, které jsou tamní zahradníci schopni vystříhat ze živého plotu je neuvěřitelný. V odlehlejších koutech zahrad je pak i několik zajímavých staveb, ale na jejich návštěvu byste potřebovali vyčlenit ze svého programu několik dnů. My jsme navštívili tu část zahrad, která přiléhá k zámku. Pravdou je, že zejména děti po čase přestalo procházení bavit. Hlavně v jejích očích je to totiž téměř na jedno brdo :-). Nám dospělým se líbila fontána tryskající za doprovodu hudby. I když jsme v zahradách byli dvakrát, ani jednou jsme neviděli všechny fontány tryskat. A to i když bylo všude napsáno, že tryskat mají.

Přístupnost: 
Do Versailles se dostanete buď autem, z centra Paříže je to pár kilometrů, nebo ještě lépe příměstským vlakem RER C. Cestu ze stanice k Versailles najdete TADY. Doporučujeme přijet hodně brzy ráno, protože přes den se u parkovišť tvoří velké kolony vozidel. Dlouho se čeká i na lístky u pokladen. Pokud chcete navštívit samotný zámek, musíte si hodně přivstat, protože jinak strávíte celý den ve frontě. Parkoviště jsou přímo u zámku, a jsou placená. Platí se před odjezdem, možno použít platební kartu.

Ceny:
Samostatné vstupné do zahrad je za cca 8 Euro pro dospělého. Ale věřte, že to za to stojí.

Vhodné pro: 
Všechny, ale pozor, je to dost dlouhá procházka, zvažte proto své síly 🙂

Celkový dojem:
Zahrady jsou překrásné, rozhodně to stojí za vidění. Jasné však je, že napoprvé ani nespatříte všechna kouzla tohoto výtvoru. Ideální pro návštěvu bude asi jaro, nebo podzim, v letních parních dnech se budete cítit jako ryba na suchu :-). Každopádně se můžete podívat i na virtuální prohlídku po zahradách, tu najdete TADY

Rok návštěvy: 2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *