Slavín

Slavín Hřbitov

Hřbitov Vyšehrad

Hřbitov Vyšehrad

Adresa: ul. Štulcova/ul. K Rotundě, Praha 2
GPS: +50° 3′ 53.26″, +14° 25′ 4.72″
Rozhlédněte se v okolí: Street View
Webové stránky: Digitální mapa hřbitova
Celkové hodnocení: 10 z 10

Popis:
Někdy bývá mylně Slavínem nazýván celý hřbitov. Ve skutečnosti to je ale jen hrobka elity národa. Ta byla postavena na sklonku 19 století. První „obyvatel“ zde byl „ubytován“ v roce 1901 – byl to Julius Zeyer. V současné době je zde pochováno několik desítek velikánů národa. Na celém hřbitově našlo místo svého posledního odpočinku mnoho známých a významných osobností. Kompletní seznam najdete ve fotogalerii. Na kraji hřbitova je pak Římskokatolická bazilika svatého Petra a Pavla, která byla v roce 2003 papežem Jan Pavlem II povýšena na baziliku miror.

Přístupnost:
Musíte do Prahy. A pak na Vyšehrad. Můžete třeba autem, nebo i metrem. Ideální zastávka je Vyšehrad. Odtud pěšky pár set metrů a jste tam. Je také možné přijít ze směru od Národního divadla a vystoupat desítkami schodů až ke hřbitovu.

Cena:
Vstupné se neplatí. Slavín je zdarma.

Celkový dojem:
Fascinující místo. Je to sice hřbitov, ale každý hrob je unikátní, každý druhý ve svém nitru ukrývá velikána národa. Herci, zpěváci, skladatelé, architekti. Ti všichni mají své věčné místo na Vyšehradském hřbitově, potažmo na Slavíně. V podstatě na Vyšehradě můžete strávit celý den a rozhodně se nebudete nudit. Návštěva tohoto místa by mohla být pro našince „povinností“, jako je pro Černohorce čest navštívit mauzoleum Petra Njeguše.

Rok návštěvy: 2014

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *