Židovský hřbitov

Recenze Židovský hřbitov Mikulov

Pohled na židovský hřbitov

Pohled na židovský hřbitov

Adresa: Hřbitovní náměstí, 692 01 Mikulov
GPS: +48° 48′ 35.46″, +16° 38′ 12.35″
Webové stránky: www.mikulov.cz
Celkové hodnocení:  9 z 10

Popis:
Jeden z největších židovských hřbitovů ve střední Evropě a zároveď jedna z nejvýznamějších památek tohoto druhu v ČR. V současné době zde najdete přes 4000 náhrobků. Hřbitov je velmi starý, nejstarší dochovaný náhrobek pochází z roku 1605. Nejzajímavější pro nezasvěcené bude patrně tzv Rabínský vršek, kde jsou náhrobky mikulovských a moravských zemských rabínů. U nich najdete mnoho dopisů s texty v desítkách různých jazyků. Ten, kdo žádný židovský hřbitov v životě neviděl si bude připadat jak v jiném světě. Opravdu to stojí za shlédnutí. Zajímavá je pak i židovská obřadní síň, která je také přístupná a v současné době je v ní expozice mikulovských židů.

Přístupnost:
Pokud dorazíte do Mikulova, ideálním „odrazovým můstkem“ je náměstí. Odtud můžete na zámek, na Svatý kopeček, nebo jen tak brouzdat městem. Po směrovkách odtud za necelých dest minutek vycházkovou chůzí dojdete i na Kozí hrádek, potažmo přímo k obřadní síni a následně ke hřbitovu.

Cena:
Vstupné je doslova symbolické. Dospělí platí 30 Kč, děti a studenti 20 Kč. Děti do 6 let pak neplatí vůbec nic.

Celkový dojem:
Nedá se říct, že by se nám hřitov líbil. To asi nejde říct o žádném – i když je to třeba Slavín. Ale přesto můžeme říct, že to stálo za návštěvu. Jedná se de facto o ojedinělou architekturu. Můžete vidět desítky typů náhrobků, nebo zeď postavenou právě z bývalých náhrobních kamenů. Součástí areálu jsou i pomníky 25 padlým mikulovským vojákům v I. světové válce a 21 židovským vězňům z Maďarska, zastřelených Němci v Mikulově 15. dubna 1945. Zajímavá je i pamětní deska věnovaná rabbi Löwovi,  tedy tvůrci bájného Pražského golema který v Mikulově působil.

Rok návštěvy: 2014

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *