Cesta přes Slovinsko

Recenze cesta přes Slovinsko

Adresa: ČESKÁ REPUBLIKA, RAKOUSKO, SLOVINSKO, CHORVATSKO, BOSNA A HERCEGOVINA
Přejezdová města: Vídeň, Graz, Maribor, Ljubljan, Novo Mesto, Netretič, Bosiljevo, Zadar, Split, Dubrovnik, Budva, Bar
Vzdálenost od hranic s ČR: cca 1257 km

Celkové hodnocení: 8 z 10

Popis:
Nejméně známá ale neprávem opomíjená cesta. I když je nutné zaplatit dálniční poplatky ve Slovinsku, ušetří se na mýtném v Chorvatsku. Největší výhodou pak je, že se vyhnete komplikovanému úseku Slovinsko-chorvatských hranic a mýtných bran u Zagrebu. Zajížďka činí oproti klasické Jadranské cestě zrhuba 80 km. Vyjma krátkého úseku mezi Novomestom a Bosiljevom se jede až do Dubrovníku po dálnici. Mezi Dubrovníkem a Barem vede cesta podél pobřeží. Pokud jedete ve dne jsou zde nádherné výhledy na moře. Přes Boku Kotorskou můžete přejet trajektem, nebo ji celou objet. Obě trasy mají něco do sebe. Možné komplikace: hraniční přechod mezi Slovinskem a Chorvatskem, následně hraniční přechody mezi Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou horou, obzvláště komplikované to bývá na Chorvatsko – černohorských hranicích, fronty stojí také na trajekt na Boce Kotorské. Pokud jede trasu od Makarské přes Dubrovník do Baru hodně vozidel, může se stát že pojedete několik desítek kilometrů krokem.

Vhodné pro: 
Vhodné i pro ty, kteří se bojí okresních cest. Jedná se o oblíbenou trasu, která je velmi dobře značená. U dálnic je velké množství odpočívadel a čerpacích stanic. Přesto vzhledem k velké vzdálenosti doporučujeme 2 řidiče na jedno auto, nebo přespat v půli cesty.

Poplatky: 
Rakouská dálniční známka na deset dnů vyjde na 8 Euro. Ve Slovinsku zaplatíte 15 Euro na 7 dní nebo 30 Euro na 30 dní. V Chorvatsku se pak platí mýtné, celkem zaplatíte 202 Kun. Trajekt přes Boku Kotorskou stojí 5 Euro jedním směrem na jedno osobní auto. Nebo to můžete objet, jede se po pobřeží, ztratíte zhruba hodinku. Někdy se to však vyplatí, protože na trajekt čeká velké množství vozidel. Většinou je přímo na hranicích vybírán ekologický poplatek 10 Euro, platí se jen jendou ročně. Poslední placení Vás čeká mezi Podgoricou a Barem – v tunelu zaplatíte 2,5 euro za průjezd. To se ovšem vyplatí.

Celkový dojem:
Až po konec dálnice za Makarskou v Chorvatsku se jede po velmi dobrých dálnicích. Zbytek cesty je po pobřeží a je tak možné pozorovat nádherné scenérie. Trasou však jezdí velké množství turistů, a tak se může stát, že zde uvíznete několik hodin. Výhodou je, že nepotřebujete ani navigaci, ani mapy. Cesta je natolik dobře značená, že se neztratíte.

Rok návštěvy: 2012

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *