Cesta přes Maďarsko

Recenze cesta přes Maďarsko

Adresa: Česká republika, Slovensko,  Maďarsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
Přejezdová města: Bratislav, Budapešť, Zagreb, Split, Dubrovnik, Budva, Bar
Vzdálenost od hranic s ČR: cca 1360 km

Celkové hodnocení: 8 z 10

Popis:
Alternativní cesta nejen do Černé Hory, ale i do Chorvatska. Volí ji zejména ti, kteří chtějí ušetřit na dálničních poplatcích ve Slovinsku. Neřeší však problém s kolonami na mýtnicích u Zagrebu. V podstatě celá cesta až po Dubrovník je po dálnicích. Od Dubrovníka vede cesta podél pobřeží. Pokud jedete ve dne jsou zde nádherné výhledy na moře. Přes Boku Kotorskou můžete přejet trajektem, nebo ji celou objet. Obě trasy mají něco do sebe. Možné komplikace: hraniční přechod mezi Slovinskem a Chorvatskem, mýtné brány zejména u Záhřebu, následně hraniční přechody mezi chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou horou, obzvláště komplikované to bývá na Chorvatsko – černohorských hranicích, fronty stojí také na trajekt na Boce Kotorské. Pokud jede trasu od Makarské přes Dubrovník do Baru hodně vozidel, může se stát že pojedete několik desítek kilometrů krokem.

Vhodné pro:
Vhodné i pro ty, kteří se bojí okresních cest. Jedná se o méně známou trasu, která je o necelých 200 km delší, ale o něco levnější na poplatcích. U dálnic je velké množství odpočívadel a čerpacích stanic. Přesto vzhledem k velké vzdálenosti doporučujeme 2 řidiče na jedno auto, nebo přespat v půli cesty.

Poplatky:
Na slovenských dálnicích zaplatíte 7 Euro, známka je pouze na sedm dní, tzn. cestou zpět stejnou cestou budete potřebovat ještě jednu. Na maďarských dálnicích musíte mít elektronickou dálniční známku za cca 250 Kč. V označených místech oznámíte registrační značku vozidla a dostanete doklad, známka se nevylepuje a platí 10 dní. Kontrola probíhá elektronicky. V Chorvatsku se pak platí mýtné, celkem zaplatíte 261 Kun. Trajekt přes Boku Kotorskou stojí 5 Euro jedním směrem na jedno osobní auto. Nebo to můžete objet, jede se po pobřeží, ztratíte zhruba hodinku. Někdy se to však vyplatí, protože na trajekt čeká velké množství vozidel. Ve většině případů zaplatíte při vstupu do Černé hory jednorázový ekologický poplatek 10 Euro. Poslední placení Vás čeká mezi Podgoricou a Barem – v tunelu zaplatíte 2,5 euro za průjezd. To se ovšem vyplatí.

Celkový dojem:
Až po konec dálnice za Makarskou v Chorvatsku se jede po velmi dobrých dálnicích. Zbytek cesty je po pobřeží a je tak možné pozorovat nádherné scenérie. Od Zagrebu trasa navazuje na klasickou cestu na Jadran, bývá zde plno :-). Výhodou pak je poklidná cesta, až po Zagreb.

Rok návštěvy: 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *