Cesta přes Chorvatsko

Recenze cesta přes Chorvatsko

Adresa: Česká republika, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
Přejezdová města: Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb, Karlovac, Zadar, Split, Dubrovnik, Budva, Bar

Celkové hodnocení: 7 z 10

Popis:
Cesta přes Rakousko, Slovinsko (pokud spěcháte) i větší část Chorvatska je po dálnici. Mezi Dubrovníkem a Barem vede cesta podél pobřeží. Pokud jedete ve dne jsou zde nádherné výhledy na moře. Přes Boku Kotorskou můžete přejet trajektem, nebo ji celou objet. Obě trasy mají něco do sebe. Možné komplikace: hraniční přechod mezi Slovinskem a Chorvatskem, mýtné brány zejména u Záhřebu, následně hraniční přechody mezi chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou horou, obzvláště komplikované to bývá na Chorvatsko – černohorských hranicích, fronty stojí také na trajekt na Boce Kotorské. Pokud jede trasu od Makarské přes Dubrovník do Baru hodně vozidel, může se stát že pojedete několik desítek kilometrů krokem.

Vhodné pro:
Vhodné i pro ty, kteří se bojí okresních cest. Jedná se o oblíbenou trasu, která je velmi dobře značená. U dálnic je velké množství odpočívadel a čerpacích stanic. Přesto vzhledem k velké vzdálenosti doporučujeme 2 řidiče na jedno auto, nebo přespat v půli cesty.

Poplatky:
Rakouská dálniční známka na deset dnů vyjde na 8 Euro, nezapomeňte, že pokud jedete na 10 a více dní, potřebujete známky dvě. Pak lze koupit 2 měsíční známku, ta je ale zbytečně drahá a nevyplatí se. Ve Slovinsku zaplatíte 15 Euro na 7 dní nebo 30 Euro na 30 dní. Dálnice se dá objet, ale zajedete si minimálně 60 km a ztratíte nejméně hodinu času. V Chorvatsku se pak platí mýtné, celkem zaplatíte 262 Kun. Trajekt přes Boku Kotorskou stojí 4,50 Euro jedním směrem na jedno osobní auto. Nebo to můžete objet, jede se po pobřeží, ztratíte zhruba hodinku. Někdy se to však vyplatí, protože na trajekt čeká velké množství vozidel. Kdysi se za vjezd do Černé hory paltil jednorázový ekologický poplatek 10 Euro, v roce 2012 a 2013 po nás ale již nikdo nic nechtěl 🙂

Celkový dojem:
Až po konec dálnice za Makarskou v Chorvatsku se jede po velmi dobrých dálnicích. Zbytek cesty je po pobřeží a je tak možné pozorovat nádherné scenérie. Trasou však jezdí velké množství turistů, a tak se může stát, že zde uvíznete několik hodin. Výhodou je, že nepotřebujete ani navigaci, ani mapy. Cesta je natolik dobře značená, že se neztratíte.

Rok návštěvy: 2012

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *