Mostar město a most

Recenze město Mostar a stari most v Mostaru

Here for English version>>

Bosna a HercegovinaAdresa: Mostar, Bosna a Hercegovina
GPS: +43° 20′ 13.62″, +17° 48′ 53.67″
Webové stránky:
Celkové hodnocení: 10 z 10

Popis:
Město, které je symbolem války v Jugoslávii. Stejně jako Sarajevo a mnoho dalších bylo doslova bičováno kulkami a dělostřeleckými granáty. A těm neodolal most, podle kterého dostalo město jméno. Mimo něj bylo zničeno několik mešit a kostelů. Naštěstí po utichnutí bojů bylo díky podpoře mnoha států přistoupeno k obnově tohoto pozoruhodného díla a most byl nejen postaven podle historických pravidel, ale byl díky tomu zapsán znovu na seznam UNESCO. Nevražovost mezi Chorvaty a Bosňáky ale zůstala a asi i zůstane. Prvně jmenovaní postavili kříž na kopec nad Mostar na místo, odkud jej za války ostřelovali. To se se samozřejmě nelíbí Bosňákům a tak se dá říct, že je to jeden velký papiňák – jen bouchnout. Samotné město pak navzdory historii působí velmi poklidně. Na mnoha místech po cestě do historického centra najdete domy, které jsou ještě stále poničené válkou. Stovky kulek ve fasádách jsou tichým mementem.
Jakmile se dostanete k centru, dýchne na Vás chudoba. Ať už díky žebrákům, nebo díky způsobu života mnohých. Přesto ale uličky působí velmi mile a lákavě. Všude je čisto. To třeba ještě v Černé hoře nepochopili 🙁 Ozdobou všeho je již zmiňovaný most a také celé centrum kolem něj. Je tam mnoho a mnoho stánků a restaurací. Ceny jsou pro našince všude velmi příznivé.
Pokud přijedete v létě, může se Vám zdát, že jste narazili na sebevraha, který chce z mostu skočit. Neděste se, to jen místní mladíci skáčí pro pobavení turistů. A pozor na to, že oni to umí, jeden Čech zaplatil v roce 2012 za podobný pokus životem…

Přístupnost:
Asi nejjednodušší a hlavně nejoblíbenější je trasa z Chorvatska. Mnoho cestovek sem pořádá fakultativní výlety za velké peníze. Vy sem dojedete v poklidu autem, za minimálně polovinu 🙂 Důležité je dojet do Metkovice, který leží na trase Makarská – Dubrovník. My jsme jeli z pobřeží z Makarské přes Gradac a tak byla cesta obohacena o projížďku po ústí řeky Neretvy do moře. Ostatně po jejím břehu pojedete de facto celou cestu. Právě přes ni je totiž most v Mostaru. Na hranicích stálo pár aut, ale celníci se snažili a tak nás to zdrželo zhruba půl hodinky. V Mostaru se pak držte na centrum, správné místo poznáte tak, že budou u všech vjezdů do dvorů stát lidé, kteří Vás budou směřovat právě k nim – za poplatek 1 – 3 Eura na celý den.

Cena:
Vyjma parkovného se zde neplatí. Své penízky můžete utratit za suvenýry a jídlo :-), měnou je Konvertibilní marka, ale vše se dá platit v Eurech. Kurz je zhruba dvě marky za Euro. My jsme si ale vůbec neměnili – tady se ukazuje výhoda jednotné měny Evropy 🙂

Celkový dojem:
To co uvidíte v Mostaru jinde na světě neuvidíte. To je jasné hned na první pohled. Jedná se opravu o ojedinělou architekturu doplněnou o nedávné otřesné dějiny a současnou chudobu. Pozor na žebráky, jakmile jeden uvidí, že jste dali druhému, nedá pokoj 🙁 Město uchvátí snad úplně každého – a nás samozřejmě také. Vzhledem k unikátnosti toho, co zde bylo popsáno dáváme plný počet bodů. Pro ty, kteří váhají v obavách. Věřte, že i když většina navigací nemá mapový podklad pro Bosnu a Hercegovinu, je to stát jako skoro každý jiný – civilizovaný. Jen jsou zdejší lidé trošičku odlišní. Nebojte se a vzhůru za poznáním.

Rok návštěvy: 2012

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *